Deň jablka

Jablko je neoddeliteľnou súčasťou desiatového balíčka do školy či práce, preto si každý rok – 21. októbra pripomíname Deň jablka. Pre mnohých z nás je to dokonca obľúbené ovocie či jedno z prvých zvládnutých anglických slovíčok. V neposlednom rade jablká upriamujú našu pozornosť na fakt, že jeseň je už naozaj tu.

Žiačky a žiaci 7.B triedy si v rámci ŽŠP zobrali na zodpovednosť preskúmať to, aké sú jablká výživné a plné vitamínov.

Jablko je plné živín a vitamínov. Rastie na stromoch. Strom, na ktorom rastie, sa nazýva Jabloň. Zvyčajne jablká bývajú žlté zelené alebo červené. V šupke je najviac živín. Jablko je jedno z prvých a tých najtradičnejších ovocí, ktoré obľubujú rôzne generácie ľudí. Pestujú sa v slnečných podmienkach, zber je možný najmä na jeseň. Dávajú nám energiu, vitamíny, mastné kyseliny, vysoký obsah bielkovín, no ľudia môžu byť aj alergickí. Jablko je najlepšie v ranných hodinách. Dokáže sa premeniť na liek, nakoľko pomáha vyplavovať z tela nadbytočnú vodu a soľ. Má približne 95 kalórií, 25g sacharidov a 4g vlákniny.

V spolupráci so ŠJ sme mali šancu ochutnať jablká aj v rámci našich obedov.Určite si ho zamilujete a na deň JABLKA Vás povzbudzujeme, aby ste si ho zaradili do Vášho jedálnička. 

Dobrú chuť.